«

»

wrz 23 2013

Relacja z uroczystego oddania do użytkowania Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego w Bestwinie wraz z jego poświęceniem i nadaniem imienia Św. Abpa Józefa Bilczewskiego, które odbyło się 19 września 2013 roku

Jak w życiu, tak i w historii każdej organizacji są dni wypełnione pracą i są dni bardzo uroczyste, które na zawsze pozostają w pamięci i tak właśnie było 19 września 2013 roku.
Po czterech latach ogromnego wysiłku nastąpiło uroczyste oddanie do użytkowania budowanego na własnym terenie Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego wraz z przyjęciem na patrona tego Ośrodka Św. Abpa Józefa Bilczewskiego. Świętego pochodzącego z pobliskich Wilamowic, którego całe życie było poświęcone drugiemu człowiekowi. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem relikwii św. Abpa Józefa Bilczewskiego do kościoła parafialnego w Bestwinie i Mszą Świętą sprawowaną przez Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego oraz licznych zaproszonych kapłanów wśród których byli: ks. Prałat Jan Nikiel-proboszcz katedry lwowskiej, ks. Prałat Michał Boguta-dziekan wilamowicki, proboszcz sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – prezes Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic, ks. Prałat Józef Oleszko-prezes Stowarzyszenia „Serce dla Serca” przy parafii św. Trójcy w Bielsku-Białej, ks. Krzysztof Strzelczyk z Skawicy zaprzyjaźniony z nami od wielu lat i inni.

 

otwarcie2

Po Mszy Świętej jej uczestnicy i zaproszeni goście przyjechali na teren ośrodka aby uroczyście dokonać jego otwarcia, poświęcenia i nadania imienia. Wśród zaproszonych gości oprócz wymienionych wyżej księży byli: doradca Marszałka Województwa Śląskiego Piotr Koj, Starosta bielski Andrzej Płonka, Prezydent Bielska-Białej –Jacek Krywult, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, przedstawiciele Rady Miasta Bielska-Białej, Rady Powiatu bielskiego z jej przewodniczącym Romanem Migdałem, samorządu gminy Bestwina, burmistrz Wilamowic Marian Trela, posłowie na Sejm RP- Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Stanisław Szwed. W uroczystości wzięła również udział pierwsza dama polskiej piosenki – pani Maria Koterbska, była poseł do PE i senator Grażyna Staniszewska, wicestarosta i przyjaciel stowarzyszenia Grzegorz Szetyński, Danuta i Wiesław Bilczewscy-wnukowie brata naszego patrona, przedstawiciele innych parlamentarzystów ziemi bielskiej, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, szkół, sponsorzy, darczyńcy, prezesi firm i członkowie stowarzyszenia.
Uroczystego aktu oddania Ośrodka do użytkowania i przecięcia wstęgi dokonali: ks. biskup Tadeusz Rakoczy, proboszcz katedry lwowskiej ks. Jan Nikiel, starosta bielski Andrzej Płonka, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i prezes Stowarzyszenie RAZEM Maria Sysak-Łyp. Następnie ordynariusz naszej diecezji poświęcił dom, witraż św. Abpa Józefa Bilczewskiwgo ofiarowany przez jego twórców Jolantę i Adama Wuttke oraz krzyże, które będą w pokojach części mieszkalnej. W części oficjalnej Pani prezes przedstawiła historię Stowarzyszenia i budowy domu, a Tadeusz Sowiński uzasadnił dlaczego zdecydowano się wybrać za patrona św. Abpa Józefa Bilczewskiego i naświetlił sylwetkę tego wielkiego syna ziemi bielskiej.
W następnej części do licznie zgromadzonych uczestników uroczystości swoje słowa skierowali tacy goście jak: starosta bielski Andrzej Płonka, doradca marszałka śląskiego Piotr Koj, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i posłowie Mirosława Nykiel, Stanisław Szwed oraz Małgorzata Pępek. Został także odczytany list gratulacyjny od Małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej, która objęła w 2011 roku honorowy patronat nad tą inwestycją oraz podano informację o innych otrzymanych listach gratulacyjnych z tej okazji. Po części oficjalnej grupa teatralna Stowarzyszenia wystawiła przygotowane pod opieką arceliny Dziedzic i Damiana Laszczaka piękne przedstawienie pt. „Życie”, a zespół „Bel Canto” z bestwińskiego gimnazjum im. Jana Pawła II pod kierunkiem Magdaleny Wodniak-Foksińskiej zaprezentował świetnie zaaranżowane utwory muzyczne.
Po przemówieniach i części artystycznej na salę wjechał ogromny tort /prezent firmy cateringowej „Atena”/ z Logo stowarzyszenia i wniesiono lampki szampana, a pani prezes stowarzyszenia zaprosiła wszystkich zebranych gości i uczestników uroczystości do wspólnego toastu a po nim na skromny poczęstunek do wspaniale przygotowanej przez Renatę Wnęk sali rehabilitacyjnej ./www.bellissima-dekoracje.pl/ Poczęstunek był okazją do rozmów z zaproszonymi gośćmi, wykonania zdjęć, dokonania wpisów w naszej kronice oraz do zwiedzenia pomieszczeń ośrodka.
Ten dzień i ta uroczystość na pewno długo pozostanie w naszej pamięci, a wszystkim tym którzy wzięli w niej udział, a także którzy nas wspierali przez te wszystkie lata jeszcze raz serdecznie dziękujemy. W naszych głowach pojawia się jednak kolejne pytanie – jak go utrzymać by mógł w pełni funkcjonować dla wszystkich, dla których został wybudowany, stąd i nasze prośby – wspierajcie nas dalej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

06

Galeria zdjęć z otwarcia ośrodka RAZEM

Leave a Reply