↑ Powrót do o nas

Budowa

Od początku istnienia Stowarzyszenia naszym głównym celem była budowa domu stałego pobytu wraz z warsztatami terapii zajęciowej na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego w Bestwinie. Chcemy zapewnić możliwość uczestniczenia w takich zajęciach wszystkim tym osobom, które ciągle nie mają takiej możliwości, a także zapewnić miejsce do godnego życia osobom niepełnosprawnym, które np. z powodu śmierci rodziców zostaną pozbawione dachu nad głową. W domu tym zamieszkają 22 osoby,  z terenu Bielsko-Białej, Czechowic-Dziedzic, Bestwiny i Starej Wsi.

W roku 2013 udało się zakończyć budowę domu, który nazwaliśmy Ośrodkiem Mieszkalno-Rehabilitacyjnym im. Św. Abpa Józefa Bilczewskiego. Powstały dom ma powierzchnię ponad 950 m². Znajdują się w nim pokoje jedno i dwu-osobowe; sala do zajęć plastycznych, sala do artterapii i widowiskowa, kuchnia, oraz sala i gabinety do rehabilitacji. Przed nami jeszcze wyposażenie części mieszkalnej budynku.

Aktualnie na terenie Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego prowadzone są zajęcia z aerobiku, gimnastyki korekcyjnej i zabiegi rehabilitacyjne. A także warsztaty i zajęcia terapeutyczne ramach dofinansowywanych zadań czy projektów.

By zapoznać się z aktualną działalnością Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego zapraszamy na jego stronę.

Przed nami ciągle największy problem do rozwiązania – jak uruchomić część mieszkalną, skąd pozyskać środki na funkcjonowanie Ośrodka jako całości. Wierzy jednak, że i to uda nam się dokonać.

Całą budowę dokumentowaliśmy zdjęcia i wpisami na tej podstronie, wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak udało się nam to przedsięwzięcie zapraszamy do lektury!

Decyzję o budowie podjęliśmy w 2008 roku, a 10 sierpnia 2009 r. rozpoczęliśmy prace ziemne.

Początkiem listopada 2009 dzięki wytężonej pracy rodziców oraz pomocy firm RADEX, KOMBEST, HALMEX, Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, BUD-TOR i Betoniarni Pana Waluszka wykonane zostały płyty fundamentowe pod całością budynku.

 

fundamenty fundamenty

Następnie odwodnienia budynku, drenaż i izolacja fundamentu, niwelacja terenu, wykonanie fundamentu pod schody i platformy ewakuacyjne, a dalej postawienie konstrukcji budynku, ten etap jednak należał do firmy LABO.

W dniu 8 lipca 2010 r. firma LABO BPM rozpoczęła montaż budynku Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego na przygotowanym fundamencie. Obiekt powstaje w technologii prefabrykowanych elementów drewnianych izolowanych wełną mineralną. Zgodnie z planem w listopadzie 2010 roku zostały zakończone prace budowlane i budynek w stanie surowym zamkniętym, ocieplony z tynkami został przekazany inwestorowi. Kolejny etap budowy to wykonanie ścianek wewnętrznych.

 

budowa budowa

Wiosną 2011 rozpoczęto roboty ziemne przy odwodnieniu, wykonanie instalacji dostawy wody i gazu. W maju 2011 roku otrzymaliśmy niezwykły prezent: firma HOVAL z Poznania przekazała nam nieodpłatnie najnowocześniejszy aktualnie 90KW kocioł do naszej kotłowni oraz w promocyjnej cenie zaoferowała profesjonalny zestaw solarny, jednocześnie gwarantując nieodpłatne uruchomienie i bezterminową gwarancję. Pracownia projektowa DELPRO przy olbrzymim bezinteresownym zaangażowaniu inż Lesława Dudka wykonała projekty instalacji kotłowni i solarów oraz wentylacji obiektu. Trwają wówczas również prace projektowe instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

 

 

W czerwcu firma MARBET przekazała nam nieodpłatnie płyty styropianu ekstrudowanego do wykonania ocieplenia fundamentu.  Praca wrze, we własnym zakresie wykonujemy ocieplenie fundamentu oraz drenaż opaskowy a firma LABO wykonuje ozdobny tynk żywiczny. Otrzymujemy od firmy ROCKWOOL wełnę mineralną do ocieplenia stropu i ścianek działowych w preferencyjnej cenie z 70% rabatem, a z firmy LAFARGE nieodpłatnie 300 szt płyt gipsowych.
Dzięki przekazaniu przez firmy KABLE S.A oraz KONTAKT-SIMON kabli, przewodów i osprzętu sieciowego możliwy jest montaż instalacji elektrycznych. W lipcu 2011 firma DOMAR wykonuje instalację centralnego odkurzania. W miesiącach sierpień i wrzesień trwają prace instalacyjne, energetyka doprowadza zasilanie obiektu, a zakład gazowniczy wykonuje instalację dostawy gazu. Wykonujemy instalacje elektryczne oraz montaż zestawu solarnego z przyłączem do kotłowni, gdzie firma AKCES wykonuje specjalne wylewki. Firma TRI-VENT wykonuje instalację wentylacji z rekuperacją w całym budynku.
Firma Ceramika Pilch z Jasienicy przekazała nam komplet sanitariatów, umywalek oraz płytki ceramiczne na wyposażenie całego obiektu.
Początkiem października 2011 zakończyliśmy prace ziemne przy instalacjach odprowadzenia wody oraz ścieków, montowana jest specjalna przepompownia z rozdrabniaczem przy istniejącej czyszczalni ścieków. Firma PARTNER zamontowała system odgromowy ERICO, a Firma BETONIT wykonała prace przy podjazdach, schodach i parkingu. Dzięki wsparciu firmy LIBET otrzymujemy nieodpłatnie kostkę brukową oraz krawężniki obrzeżające. Trwają prace instalacyjne w kotłowni, wykonana jest instalacja wody gaśniczej i hydranty dla potrzeb ppoż, wykonujemy ścianki gipsowe z płyt ognioodpornych oraz układamy płytki gresowe na podłodze. W połowie miesiąca października ruszają prace montażowe pieca i zasobników na ciepłą wodę oraz osprzętu kotłowni, niedługo potem wykonane zostają prace instalacyjne centralnego ogrzewania oraz montaż kominów.

 

 

W okresie zimowym 2011 realizowane były roboty przy instalacjach sygnalizacyjnych, ppoż, przywoławczej, telewizji nadzoru i nagłośnienia. Była układana wełna mineralna na stropie oraz były układane gipsowe okładziny ścienne.

dom

 

Rok 2012 to kontynuacja prac wykończeniowych.Główne prace to wykonanie podłóg w części rehabilitacyjnej oraz korytarzach, montaż stropów podwieszanych, montaż instalacji centralnego ogrzewania oraz grzejników i parapetów.

100_8142 IMG_0432

 

Druga połowa roku to prace malarskie i układanie glazury w pomieszczeniach sanitarnych.Firma MTB-Jasiński wykonała nam montaż drzwi we wszystkich pomieszczeniach.

 

układanie płytek montaż podłóg

 

Rok 2012 kończymy uruchomieniem sali artterapii oraz pracowni plastycznych, gotowy jest też hol recepcyjny z zapleczem sanitarnym.

sala artterapii sala plastyczna

 

W roku 2013 skupiliśmy się na pracach wykończeniowych w części rehabilitacyjnej oraz pracach wykończeniowych i malarskich w pomieszczeniach mieszkalnych, które w całości wykonano we własnym zakresie z materiałów pozyskanych z darowizn.

Wykonano zabudowę i montaż szafy w holu recepcyjnym. W drugiej połowie roku ruszyły prace przy małej architekturze, sukcesywnie prowadzone były prace ogrodnicze i pielęgnacyjne zieleni. Firma RADEX wykonała rekultywację terenu wokół budynku oraz drogi dojazdowe i taras, wykonano montaż oświetlenia zewnętrznego oraz montaż poręczy na podjazdach i schodach.

układanie kostki montaż poręczy

 

Przygotowano obiekt do odbioru technicznego. Pozytywną decyzję o przekazaniu do eksploatacji uzyskaliśmy 29 lipca 2012r. i od tego momentu rozpoczęły się przygotowania do uroczystego przekazania domu do użytkowania. Firma GASTOMIX dostarczała i  zamontowała wyposażenie kuchni. Zamontowane zostało oświetlenie ewakuacyjne oraz oświetlenie sal i gabinetów.

kuchnia kuchnia

 

Wykonaliśmy też drzewo, którego liście-wizytówki upamiętniają wszystkich tych, dzięki, którym ten obiekt powstał.

 

drzewo drzewo

 

Uroczyste przekazanie domu i nadanie nazwy oraz patrona nastąpiło 18 września 2013.

otwarcie otwarcie2

 

Końcówka roku to działania organizacyjne w celu uruchomienia usług rehabilitacyjnych i tu dzięki pomocy firmy ASTAR i POLSPORT  oraz własnym środkom wyposażono gabinety rehabilitacyjne oraz salę do ćwiczeń grupowych.

sala komputerowa sala rehabilitacyjna

03 01

 

To olbrzymie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie bezinteresowna pomoc rzeczowa i finansowa naszych sponsorów oraz olbrzymie zaangażowanie członków Stowarzyszenia.

 

77Budowa Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego

 

Zapraszamy także do galerii zdjęć, gdzie można zaznać się wizualnie z kolejnymi etapami budowy.