KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
I. Cel projektu:
„Budujemy międzypokoleniowy most” to program, który ma na celu wielopłaszczyznowy rozwój aktywnej integracji międzypokoleniowej między 55 uczestnikami zadania oraz wzrost aktywności społecznej 35 seniorów w okresie 7 m-cy.
II. Realizowane działania:
Realizacja projektu składała się z głównych zadań obejmujących działania pozwalające osiągnąć zamierzone rezultaty i cele projektu tj.: 1) Wyjścia kulturalne „Kultura żyje w nas”
2) Wyjazd integracyjno-krajoznawczy do Wieliczki i Krakowa
3) Spotkanie świąteczne
III. Grupa docelowa: Grupę docelową beneficjentów ostatecznych będzie stanowić grupa 55 osób, w tym przedstawiciele różnych grup wiekowych:
1) Seniorzy (grupa 35 osób) - osoby w wieku 60+ z regionu Podbeskidzia i Śląska: Powiatu Bielskiego, powiatu m. Bielsko-Biała i powiatów ościennych - min. 8 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
2) Osoby "młodsze" (grupa 20 osób) - dzieci/podopieczni seniorów z pierwszej grupy w wieku 10-59 lat; osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, zaburzeniami psychicznymi, z całościowymi zaburzeniami rozwoju.
IV. Efekty i produkty (rezultaty): a) Produktem, a zarazem rezultatem ilościowym będzie/będą: 1) Liczba osób starszych uczestniczących w zadaniu: 35 osób 2) Liczba zrealizowanych inicjatyw z zakresu aktywności społecznej seniorów: 1 projekt 3) Wyjścia kulturalne: 3 wyjścia 4) Liczba wyjazdów integracyjno-edukacyjno-turystycznych (wycieczek): 1 wycieczka
5) Liczba imprez: 1 impreza b) Efektem będzie (opis rezultatów miękkich i wpływu planowanych działań na seniorów uczestniczących w zadaniu): - wypełnienie czasu wolnego aktywnością przynoszącą zadowolenie, satysfakcję, radość,
zmotywowanie seniorów potrzebujących zachęty oraz wsparcia do wyjścia z domu i zadbania o swoje samopoczucie,
- nawiązanie kontaktów społecznych i budowanie relacji interpersonalnych z osobami spoza kręgu rodzinnego, przełamanie barier wiekowych i stereotypowych,
- wzrost świadomości w zakresie swoich potrzeb,
- wymiana doświadczeń, umiejętności i pasji między seniorami, poszerzenie osobistych możliwości ruchowych, podniesienie kondycji i wydolności organizmu,
- poznanie różnych form aktywnego i twórczego spędzania czasu,
- zdobycie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, bezpieczeństwa, etc.,
- zaspokojenie potrzeby bycia potrzebnym i bycia uznanym za część społeczeństwa (wykonywania społecznie użytecznych działań oraz robienia czegoś pożytecznego), wspólnego działania na rzecz innych grup w środowisku lokalnym, spędzania wolnego czasu w interesujący sposób, utrzymywania więzi towarzyskich, zaspokojenia ciekawości świata, aktywności intelektualnej i fizycznej, zdobywania nowych umiejętności, wspólnego działania na rzecz innych grup w środowisku lokalnym,
- nabycie i rozwój nowych umiejętności i kompetencji (m.in. organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych, pracy zespołowej, otwartości społecznej),
- wzrost motywacji i aspiracji do podejmowania nowych inicjatyw oraz kontynuowania własnego rozwoju.
PREZENTACJA ETAPÓW I POSTĘPU PRAC:
24 listopada zorganizowaliśmy dla uczestników projektu pierwsze wyjście do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Grupa wybrała się na spektakl „Pół żartem, pół sercem” – komedię inspirowaną filmowym przebojem lat 50., „Pół żartem, pół serio” Billy’ego Willdera, w gwiazdorskiej obsadzie, z Marilyn Monroe, Jackiem Lemmonem i Tonym Curtisem.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
8 grudnia uczestnicy projektu wybrali się do kina Helios w Galerii Handlowej „Sfera” w Bielsku-Białej na film „Listy do M. Pożegnania i powroty” – polską komedię romantyczną, stanowiącą kontynuację poprzednich filmów z tej samej serii z lat wcześniejszych.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
12 grudnia grupa uczestników projektu uczestniczyła w jednodniowym wyjeździe integracyjno-krajoznawczym do Krakowa i Wieliczki. Seniorzy i pokolenie młodsze w programie zwiedzania miało dwa miejsca:
- Kraków – spacer Traktem Królewskim na Rynek, czas wolny na Krakowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. W 2023 roku Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy został wyróżniony przez CNN i umieszczony na liście jako jeden z najpiękniejszych na świecie, rok wcześniej wyróżnił go „The Times”. Znajdziemy tu wiele atrakcji, wszechobecne dźwięki kolęd, zapach choinki, gorącej czekolady i wypieków oraz całe mnóstwo kolorowych światełek, dzięki którym poczujemy świąteczny klimat. Kupcy zaoferują szeroką gamę świątecznych produktów takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, pamiątki i wiele, wiele innych. Skosztować będzie można potraw z grilla, prażonych orzechów, pieczonych kasztanów, świątecznych ciasteczek i pierników, napić się grzańca galicyjskiego).
- Wieliczka – Zabytkowa Kopalnia Soli (w 1978 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) – zwiedzanie Trasy Turystycznej wraz z obiadem w Karczmie Górniczej (położonej 125 m pod ziemią). Charakterystyka trasy: przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalna Kaplica św. Kingi, solankowe jeziorka, unikalne solne rzeźby wykonane przez górników, Muzeum Żup Krakowskich – zabytkowe górnicze maszyny i eksponaty związane zarówno z pracą dawnych wielickich górników, jak również z ich tradycjami i życiem codziennym).
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
15 grudnia zorganizowaliśmy dla uczestników projektu drugie wyjście do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Grupa wybrała się tym razem na spektakl „VIVA Maria” – muzyczną opowieść, której kanwą jest barwne, fascynujące życie słynnej bielszczanki – Marii Koterbskiej.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
17 grudnia w ParkHotel „Papuga” dla uczestników projektu zorganizowane zostało spotkanie świąteczne, będące jednocześnie spotkaniem podsumowującym projekt „Budujemy międzypokoleniowy most” . Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy zadania. W ramach imprezy zorganizowany został uroczysty świąteczny obiad z oprawą kulturalną. Tego dnia uroczystość ubogacił występ pt. „Widzę Cię” w wykonaniu osób niepełnosprawnych – grupy teatralnej z Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego prowadzonego przez stowarzyszenie w Bestwinie. W trakcie spotkania odbyło się wręczenie nagród (w formie upominków) wszystkim uczestnikom zadania.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
22 grudnia uczestnicy projektu wybrali się po raz drugi do kina Helios w Galerii Handlowej „Sfera” w Bielsku-Białej. Seniorzy wraz z pokoleniem młodszym obejrzeli film „Gladiator II” – filmowy dramat historyczny wyreżyserowany i współprodukowany przez Ridleya Scotta, będący kontynuacją Gladiatora z 2000 roku.