«

»

Lip 22 2015

Wycieczka do Pszczyny – sprawozdanie

18 lipca osoby niepełnosprawne intelektualnie z rodzicami/opiekunami i asystentami (łącznie 50 osób) odwiedzili Pszczynę w ramach projektu „Żywe spotkania osób niepełnosprawnych intelektualnie z historią i przyrodą”.

Wyjazd obejmował żywe spotkania:

  • z historią w Warowni Pszczyńskich Rycerzy, w trakcie którego uczestnicy przenieśli się w czasy średniowiecza (m.in. zostali oprowadzeni po zakątkach zamku i zapoznani z opowieściami o księżnej i księciu, w sali rycerskiej obejrzeli stroje tamtych czasów i się w nie przebierali, posłuchali o rycerzach, poznali jego zbroję i dosięgnęli miecza, w sali mieszczan wysłuchali opowieści o chlebie i przygotowali swój własny wypiek, w ramach biletu dodatkowo zostali poczęstowani „duketem” oraz otrzymali pamiątkowy upominek,
  • z przyrodą w Pokazowej Zagrodzie Żubra, w trakcie, którego zorganizowany został dla uczestników spacer z przewodnikami po całej zagrodzie celem zapoznania z żubrową rodziną oraz innymi gatunkami zwierząt (m.in. muflonów, jeleni, danieli i saren,kaczek, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich), zwiedzenia wystawy stałej oraz poznania historii żubrów na ziemiach pszczyńskich.

Dzięki życzliwości przewodników uczestnicy mieli dodatkowo okazję przespacerować się po Zabytkowym Parku Pszczyńskim składający się z trzech różniących się od siebie części (Park Zamkowy, Park Dworcowy oraz tzw. Dzika Promenada lub Zwierzyniec), wysłuchać wielu ciekawych historii i ciekawostek o Pszczynie i nie tylko oraz zwiedzić Skansen, czyli Zagrodę Wsi Pszczyńskiej.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie – edycja 2015. Realizatorem była grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu (reprezentowana przez Panią Marię Sowińską, Panią Dorotę Żoczek oraz Pana Stanisława Łyp).

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Z01IMG_4962p

Wycieczka do Pszczyny

logotypy_fio

Leave a Reply