«

»

lis 11 2015

Wycieczka do Chorzowa i zakończenie programu „Kultura dla wszystkich”

7 listopada ostatnim wyjazdem do Chorzowa zakończyliśmy realizację programu „Kultura dla. wszystkich”. W ramach ostatniej wycieczki uczestnicy zwiedzili:

  • Górnośląski Park Etnograficzny (skansen) posiadający blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej, usytuowanych na obszarze 22 ha.
  • Muzeum w Chorzowie, czyli dawne Muzeum Ziemi Bytomskiej, gdzie obejrzeli m.in. stałą wystawę numizmatyczną „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk„ obrazująca historię mennictwa w Polsce i na Śląsku, Dział Medalierski liczący około 9000 medali, odznaczeń i odznak oraz Dział Sztuki liczący około 1500 muzealiów: rycin, obrazów, rzeźb i obiektów rzemiosła artystycznego.
  • Planetarium Śląskie wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie. W ramach odwiedzin uczestnicy wycieczki wzięli udział w 40-sto minutowym seansie popularnym pt. Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS.
  • Obserwatoriom Astronomiczne – tam poznalibudowę i zasady działania teleskopów oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych, w bezchmurne dni można stamtąd obserwować Słońce i zjawiska zachodzące na jego powierzchni, a wieczorami sklepienie nieba nocą. My niestety trafiliśmy na niesprzyjającą obserwacjom pogodę i niestety nie mieliśmy możliwości doświadczenia własnych obserwacji.

Ponadto uczestnicy mieli okazję zobaczyć Wieżę Wyciągową Szybu „Prezydent” – umieszczoną na Szlaku Zabytków Techniki, obejrzeć Rosarium oraz zjeść wspólnie obiad w jednej z Siemianowickich restauracji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia:

Wycieczka do Chorzowa

Wyjazd dla 30 osób (dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej) oraz 6 opiekunów został współfinansowane przez Fundację PZU, jako jedno z działań projektu „Kultura dla wszystkich”, realizowanego w ramach programu „PZU z kulturą” – edycja 2015.

fundacja_pzu_logo

Leave a Reply