↑ Powrót do Archiwum

Kultura dla wszystkich (Fundacja PZU)

P0009Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM” dzięki dofinansowaniu ze strony Fundacji PZU w ramach Programu “PZU z kulturą” – edycja 2015 w okresie od 25.05.2015r. do 31.12.2015r. realizuje projekt „Kultura dla wszystkich”. Celem głównym projektu jest ułatwienie dzieciom i młodzieży szkolnej (zdrowej i niepełnosprawnej) z Gminy Bestwina dostępu do szeroko pojętej kultury oraz zwiększenie ich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego.

Projekt skierowany jest do 36 osobowej grupy obejmującej:

 • osoby niepełnosprawne (dzieci i młodzież szkolną) z Gminy Bestwina
 • młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie (obecnych uczniów oraz młodzieży ponadgimnazjalnej, która ukończyła tą szkołę) zaangażowanej społecznie poprzez wolontariat w naszym Stowarzyszeniu – udział w projekcie dla tej grupy jest nagrodą za pomoc i poświęcony czas naszym podopiecznym
 • opiekunów (6 osób)

 

Zaplanowane działania w całym projekcie: 4 rozwijające wyjazdy połączone z wizytami w instytucjach kultury do:

 1. Bielska-Białej – udział w spektaklu w Teatrze Polskim
 2. Chorzowa – zwiedzanie: Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego z ogródkiem meteorologicznym (stacji klimatologicznej i stacji sejsmologicznej), Górnośląskiego Parku Etnograficznego, Rosarium, Wieży Wyciągowej Szybu „Prezydent”, Muzeum w Chorzowie (dawnego Muzeum Ziemi Bytomskiej)
 3. Bytomia – udział w spektaklu w Operze Śląskiej, zwiedzanie Muzeum Górnośląskiego, spacer z przewodnikiem po zabytkowym śródmieściu
 4. Gliwic – zwiedzanie oddziałów Muzeum w Gliwicach (Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów/Radiostacja Gliwice, Zamku Piastowskiego, Willi Caro) oraz Palmiarni miejskiej, spacer z przewodnikiem po zabytkowej starówce

Udział w projekcie jest bezpłatny.
ZAPISY i  informacje: tel. 33 822 73 29, e-mail: razem.stow@op.pl

 

Projekt został sfinansowany przez:
fundacja_pzu_logo

———————————————————————————————————————————————————————————-

Sprawozdanie z realizacji projektu

 • Wyjazd do Gliwic został zrealizowany 1 sierpnia 2015 roku. W ramach wyjazdu 36 osób (30-cioro dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy  Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej oraz 6 opiekunów) zwiedziło: Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów/Radiostacja Gliwice, Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, Zamek Piastowski oraz Palmiarnię miejską. Więcej o wyjeździe w sprawozdaniu w aktualnościach.
 • Wyjazd do Bytomia został zorganizowany 6 października 2015 roku.  Głównym punktem wycieczki był udział w spektaklu  w Operze Śląskiej pt. „Królewna Śnieżka”. Po obejrzeniu sztuki wszyscy uczestnicy udali się do Muzeum Górnośląskiego, gdzie zwiedzili wystawę „Przyroda Górnego Śląska”, „Z życia ludu śląskiego XIX -XX w.” oraz galerię Malarstwa Polskiego. Po zwiedzeniu Muzeum był czas na zarezerwowany wcześniej obiad w restauracji „Pod Czaplą” oraz spacer z przewodnikiem po Starym Rynku Bytomia. W wyjeździe uczestniczyło 36 osób (30-cioro dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy  Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej oraz 6 opiekunów). Więcej o wyjeździe w sprawozdaniu w aktualnościach.
 • Wyjazd do Teatru Polskiego do Bielska-Białej odbył się 27 października 2015 roku. W ramach wyjazdu 36 osób (30-cioro dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy  Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej oraz 6 opiekunów) obejrzało spektakl muzyczny pt. „Ale Cyrk” przygotowany przez Centrum Artystyczno-Edukacyjne „Proscenion”. Więcej o wydarzeniu w sprawozdaniu w aktualnościach.
 • Ostatni wyjazd do Chorzowa został zrealizowany 7 listopada 2015 roku.  W ramach wyjazdu 36 osób (30-cioro dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy  Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej oraz 6 opiekunów) zwiedziło m.in.: Górnośląski Park Etnograficzny (skansen) , Muzeum w Chorzowie, czyli dawne Muzeum Ziemi Bytomskiej, Planetarium Śląskie (udział w seansie pt. “Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS” oraz Obserwatoriom Astronomiczne. Więcej o wydarzeniu w sprawozdaniu w aktualnościach.

 

IMG_5358.jpg

Wycieczka do Gliwic

Wycieczka do Chorzowa

aaaaa

IMG_5691-PA065665.jpg

Wycieczka do Bytomia

aaa

 

Projekt został sfinansowany przez:
fundacja_pzu_logo

clear

11,581 total views, 2 views today