«

»

wrz 30 2014

Wycieczka do Górek Wielkich i Cieszyna

IMG_0783p

 

27 września 2014r. Stowarzyszenie „RAZEM” zorganizowało jednodniową wycieczkę do Górek Wielkich i Cieszyna. Mimo pochmurnej pogody i opadów deszczu z rana wszyscy uczestnicy byli pozytywnie nastawieni – i nic w tym dziwnego, bo program był ciekawy i bogaty. Choć zaplanowane do zwiedzania miejsca znajdowały się w okolicy to jak się okazało wiele z nich było dotychczas nieznanych dla uczestników.


Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie w Górkach Wielkich:

  • Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, które powstało z inicjatywy Fundacji im. Zofii Kossak, obejmującego odrestaurowane ruiny dworu Kossaków z resztkami parku. W obiekcie uczestnicy wycieczki wysłuchali historii tego miejsca i rodziny pisarki Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz za pomocą multimedialnych urządzeń obejrzeli archiwalne zdjęcia rodzinne i posłuchali wspomnień pisarki i jej córki. W trakcie zwiedzania obejrzeli również wielkoformatowe wydruki oraz fototapety nawiązujące do życia i twórczości pisarki oraz jej rodziny umieszczone na ścianach we wszystkich pomieszczeniach.
  • biograficznego Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej, powstałego w budynku popularnie zwanym „domkiem ogrodnika” należącym do pisarki, a potem do jej spadkobierców (budynek był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym). Ze względu na spalenie dworu (w którym pisarka mieszkała w okresie międzywojennym) dom ogrodnika stał się ostatnią przystanią wielkiej polskiej pisarki po wielu życiowych wędrówkach, a jego pomieszczenia zachowane zostały po dzień dzisiejszy tak jakby jego mieszkańcy dopiero co wyszli.

Po zwiedzeniu obiektów w Górkach Wielkich uczestnicy pojechali do Cieszyna. W międzyczasie bardzo się poprawiła pogoda i wyszło słońce.

W Cieszynie przewodnik oprowadził grupę po Wzgórzu Zamkowym, gdzie obejrzeli oni najstarsze ślady osadnictwa w swoim regonie pochodzące z VI-V w. p. n.e., Rotundę św. Mikołaja (najstarszy i najcenniejszy zabytek Ziemi Cieszyńskiej, znanym w z wielu publikacji, którego podobizna znalazła się na polskim banknocie dwudziestozłotowym), Wieży Piastowskiej (stanowiącej pozostałość po kamiennym średniowiecznym gotyckim zamku Piastów i będącej miejscem ostatniego schronu, w razie zdobycia zamku) oraz tarasu widokowego. Po spacerze po Wzgórzu Zamkowym uczestnicy z przewodnikiem poszli zobaczyć inne zabytki Cieszyna jak Studnię Trzech Braci, Rynek i Teatr im. Adama Mickiewicza oraz zwiedzić pobliskie Muzeum Śląska Cieszyńskiego, bogate w najcenniejsze zabytki malarstwa i rzeźby, zbiory archeologiczne, eksponaty związane z szeroko rozumianą kulturą i sztuką ludową, galerię fotograficzną etc.

Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie wystaw Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, w tym umundurowania, wyposażenia oraz dokumentów związanych z cieszyńskim pułkiem i latami wojennymi.  W Muzeum uczestnicy ponadto wysłuchali lekcji historii regionu oraz zobaczyli m.in. odbudowany wóz pod ciężki karabin maszynowy Biedka wz.33, motocykl  Elfa-Sachs z 1938 roku oraz rowery wojskowe.

W trakcie wycieczki uczestnicy wybrali się na wspólny obiad do Restauracji Historycznej „Pod Brunatnym Jeleniem” oraz mieli trochę czasu wolnego.

 

fundacja_pzu_logoWyjście dla 30 osób (dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej) oraz 3 opiekunów zostało współfinansowane przez Fundację PZU, jako jedno z działań projektu „Rozwijamy się kulturalnie z PZU„, realizowanego w ramach programu „PZU z kulturą” – edycja 2014.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

 

IMG_0793p.jpg

Wycieczka do Górek Wielkich i Cieszyna

Leave a Reply