«

»

wrz 16 2016

Poznając Warszawę poznawaliśmy ojczyznę i jej dziedzictwo

LogotypyW dniach 10-13 września Stowarzyszenie zorganizowało 4-dniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd, jako zadanie pt. „Poznając Warszawę poznaję ojczyznę i jej dziedzictwo” był współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) w ramach Programu Kultura Dostępna – edycja 2016. Wycieczka miała na celu ułatwienie dostępu do kultury różnym grupom społecznym, wzmocnienie poczucia ich tożsamości kulturowej i narodowej oraz integrację społecznej.

W wyjeździe wzięła udział 49-osobowa grypa osób obejmująca: dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców (głównie seniorów) zrzeszonych w Stowarzyszeniu „RAZEM” oraz zdrową młodzież gimnazjalną – zamieszkałą na terenie Gminy Bielsko-Biała oraz Powiatu Bielskiego.

IMG_7171

W trakcie 4 dni uczestnicy zwiedzili i obejrzeli najważniejsze miejsca służące popularyzacji zasobów dziedzictwa o znaczeniu narodowym, o wysokiej wartości historycznej, edukacyjnej i artystycznej jak m.in.: Pałac Kultury, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta III Wazy, Wilanów – pałac i park, Łazienki.

Uczestnicy zwiedzili również Stadion Narodowy, na którym poza wejściem na trybuny przeszli się „ścieżką piłkarza”  i na własnej skórze przekonali się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyli jak wygląda Strefa Zawodnicza, poznaj zakamarki piłkarskiej szatni, usiedli na ławkach rezerwowych oraz weszli na płytę boiska.

Ważnym punktem wycieczki było również zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego (najpiękniejszego i najstarszego cmentarza Warszawy, uznanego za pomnik historii), na którym pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej niepełnosprawni uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty.

Ponadto uczestnicy zwiedzili/obejrzeli pieszo lub objazdowo m.in. Bazylikę Św. Krzyża, Świątynię Opatrzności Bożej z Panteonem Wielkich Polaków, Pomnik Powstańców Warszawy (pomnik znajdujący się na warszawskim pl. Powstańców Warszawy, gdzie w czasie powstania znajdował się właz do kanału, którym uciekano przed Niemcami), Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Pomnik Małego Powstańca,  Pomnik Syrenki, Belweder , Sejm i Senat, wyjątkową Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie z ogólnodostępnym na dachu ogrodem barwnym oraz Teatr Narodowy.

Przez cały czas uczestnikom towarzyszyli przewodnicy po Warszawie, którzy nawet w autokarze opowiadali ciekawe historie i fakty z historii oraz życia nie tylko Warszawy ale i kraju ojczystego.

Atrakcją było zwiedzanie Multimedialnego Parku Fontann w Warszawie, do którego uczestnicy wybrali się wieczorna porą na jeden z prezentowanych codziennie pokazów oraz wystawy „Titanic the Exhibition” eksponującej ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł, a także wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz.

Wyjazd uważamy za niezwykle udany. Przez pełne 4 dni spędzone w Warszawie dopisała nam pogoda. Wszystkie punktu programu udało się nam zrealizować, a uczestnicy dobrze wykorzystali szanse na integrację i poznanie swoich korzeni oraz wrócili bogatsi o wiedzę z zakresu kultury i historii swojej ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wyjazdu:

4-dniowa wycieczka do Warszawy

Leave a Reply