25 października 2014r. Stowarzyszenie „RAZEM” zorganizowało jednodniową wycieczkę do Krakowa. W trasę wyruszyliśmy rano. Było dość zimno, ale za to bardzo słonecznie. Program pobytu w jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii rozpoczęliśmy spacerem deptakiem wiodącym wzdłuż Wisły podążając w kierunku Wzgórza Wawelskiego – miejsca, przez stulecia spełniającego funkcje reprezentacyjne, religijne, a także obronne, obecnie złożonego zespołu zabytkowego o wysokiej wartości.
Najpierw zobaczyliśmy i usłyszeliśmy o Smoczej Jamie z rzeźbą Smoka Wawelskiego, przy której zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie wspólnie z przewodnikiem weszliśmy od strony zachodniego zbocza na Wzgórze Wawelskie przechodząc obok Baszty Sandomierskiej (jednej z dwóch „baszt ogniowych” Wawelu, wzniesionej dla wzmocnienia obrony rezydencji królewskiej).
Zwiedzanie Wawelu rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż murów obronnych do punktu widokowego, z którego rozciąga się ciekawy widok na miasto podążając na dziedziniec zewnętrzny przez bramę Wazów, a następnie przez sień Berrecciego na dziedziniec arkadowy zamku. Po zwiedzeniu dziedzińców i murów Zamku udaliśmy się do Grobów Królewskich oraz Katedry. Spacer zakończyliśmy u Bramy Herbowej, gdzie dowiedzieliśmy się o powstaniu i przeznaczeniu basteji oraz kaponiery (budowli fortecznej służącej do ostrzeliwania podejść).
Kolejnym punktem wyjazdu był udział w koncercie granym w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego pt. „Na Zamku Czarnoksiężnika Muzycznego” z cyklu koncertów „Muzyczne opowieści”. W trakcie koncertu uczestnicy spotykali się z Babcią Melodią, Dziadkiem Rytmusem i Kuzynką Klawiaturką, którzy wybrali się do wielkiego, wspaniałego lasu na grzyby i trafili do zaczarowanego Zamku Czarnoksiężnika Muzycznego. Na tymże zamku bawiło międzynarodowe towarzystwo: grająca na bandurze Zoriana Grzybowska z Ukrainy i grający na bałałajce Rosjanin Teodor Szulc, dziecięcy zespół taneczny z Węgier, a także kilku grających na instrumentach dętych muzyków oraz uczeń krakowskiej szkoły muzycznej Maciek Wilczyński, który wcielił się w trakcie spektaklu w małego Mozarta. Poprzez koncert uczestnicy wyjazdu mieli okazję nie tylko posłuchać utworów mniej i bardziej znanych granych na instrumentach ale także mieli okazję dowiedzieć się z czego zbudowane są takie instrumenty i czym się charakteryzują.
Po koncercie mieliśmy chwilę wolnego czasu do obiadu, więc wspólnie udaliśmy się na spacer po centrum Krakowa z przewodnikiem, podczas jakiego zobaczyliśmy i usłyszeliśmy m.in. o Uniwersytecie Jagiellońskim, Sukiennicach Krakowskich, Kościele Mariackim i Pomniku Mickiewicza, a kiedy przyszła już pora na obiad udaliśmy się do restauracji Bordo, gdzie ciepłym posiłkiem zregenerowaliśmy swoje siły przed realizacją dalszego programu wyjazdu.
Wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Historycznym miasta Kraków tzw. Podziemiach Rynku – prawdziwym skarbcu wiedzy o przeszłości Krakowa, mieszczącym się pod płytą Rynku między Sukiennicami, a Kościołem Mariackim na głębokości kilku metrów. Muzeum to stanowi unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2 i dało uczestnikom wycieczki pod okiem przewodników możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa. Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice.
mku Królewski
Wyjście dla 30 osób (dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej) oraz 3 opiekunów zostało współfinansowane przez Fundację PZU, jako jedno z działań projektu „Rozwijamy się kulturalnie z PZU„, realizowanego w ramach programu „PZU z kulturą” – edycja 2014.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.