1. Muzeum Regionalne ks. Zygmunta Bubaka
Z Muzeum Regionalnym ks. Zygmunta Bubaka z Bestwiny Stowarzyszenie „RAZEM” współpracuje już kilka lat. Na początku dyrekcja Muzeum umożliwiała naszym niepełnosprawnym podopiecznym bezpłatne zwiedzanie Muzeum oraz bezpłatnie organizowała lekcje muzealne.
W latach 2012/2013 Muzeum było Partnerem Stowarzyszenia przy realizacji projektu „Klub integracji międzypokoleniowej”, w ramach którego zorganizowało bezpłatnie dla uczestników zadania 4 spotkania, w tym 3 „spotkania ze sztuką” prowadzone przez Panie z Zespołu Bukieciarek i Koronkarek z Bestwinki oraz „spotkanie z archeologią” prowadzone przez Pana Andrzeja Wojtyłę. Dodatkowo dyrekcja umożliwiła bezpłatne zwiedzanie Muzeum, organizowanych wystaw oraz wgląd do zbiorów muzealnych i książnicy regionalnej . Zdjęcia z realizacji spotkań można obejrzeć w naszej galerii projektu.
Muzeum współpracowało również ze Stowarzyszeniem w roku 2013 roku, przy realizacji projektu „Społecznie i zawodowo aktywni RAZEM”. W ramach tego działania Muzeum przeprowadziło dla nas bezpłatnie 4 spotkania – tym razem dwa poświęcone na lekcje muzealne oraz dwa poświęcone „spotkaniom ze sztuką”. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii projektu.
2. Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z Bestwiny
Z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z Bestwiny Stowarzyszenie „RAZEM” współpracowało w 2013 roku, kiedy to CKSiR było naszym Partnerem przy realizacji projektu „Społecznie i zawodowo aktywni RAZEM”. W trakcie realizacji projektu nasz Partner odpowiedzialny był za organizację działań realizowanych w Muzeum ks. Zygmunta Bubaka.
CKSiR z Bestwiny wspiera również stowarzyszenie przy rekrutacji uczestników do różnych programów (pomagając w działaniach promocyjnych) oraz podczas organizacji większych imprez (wypożyczając składane polowe stoły i ławki). Dodatkowo w styczniu 2013 roku zorganizowało „Noworoczny koncert kolęd i pastorałek”, z którego dochód został przekazany na budowany Dom dla osób z niepełnoprawnością intelektualną w Bestwinie. Ze sprawozdaniem i relacją fotograficzną z koncertu można się zapoznać się na portalu Gminy Bestwina oraz Beskidzka24. Zapraszamy również do naszej galerii.
3. Gminna Biblioteka Publiczna z Bestwiny
Gminna Biblioteka Publiczna z Bestwiny jest naszym wspaniałym przyjacielem. Od kilku lat otwiera dla nas swoje drzwi i chętnie organizuje w swojej siedzibie okresowe wystawy plastyczne i wystawy rękodzieła prezentujące prace naszych podopiecznych. Wystawy te najczęściej połączone ze zbiórkami publicznymi na rzecz naszego stowarzyszenia, a dzięki zbieranym w ten sposób środkom możemy realizować swoje cele statutowe i wspierać osoby niepełnosprawne z naszego regionu.
Ponadto w kwietniu 2014 roku Gminna Biblioteka Publiczna Bestwiny przygotowała i prezentowała również w swojej siedzibie wystawę fotograficzną promującą działalność naszego stowarzyszenia oraz osoby niepełnosprawne. Było to bardzo ważne dla nas działanie, gdyż lokalna społeczność mogła bliżej zapoznać się z naszą organizacją oraz zobaczyć poprzez fotografie, że świat osób z niepełnosprawnością intelektualną może być też kolorowy i że osoby te mogą w pełni uczestniczyć w żuciu społecznym, czy kulturalnym.
4. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Bestwiny
Jednym z naszych przyjaciół jest Zespól Szkolno-Przedszkolny z Bestwiny, w tym Przedszkole Publiczne oraz Gimnazjum Jana Pawła II.
Przedszkole Publiczne w roku 2013 i 2014 uświetniło występem naszą Majówkę (imprezę integracyjno-kulturalną organizowaną przez stowarzyszenie tradycyjnie w 3 niedzielę maja). Oba występy (w 2013 i 2014 roku) zostały przygotowane przez grupę przedszkolaków prowadzoną przez Panią Mariolę Zyzańską.
Gimnazjum Jana Pawła II wspiera nasze stowarzyszenie kilka lat dłużej:
- Od 2012 roku prezentuje nam swoje występy artystyczne podczas imprezy rekreacyjno-sportowej „Osoby niepełnosprawne w akcji” o charakterze integracyjnym, organizowanej co roku w czerwcu. Dzięki ich pracy uczestnicy imprezy mieli okazję poznać już spektakl przygotowany na motywach książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego „Mały Książę”, wzbogacony o grę na gitarze i piosenki oraz przedstawienia takie jak: „Królewna Śnieżka” , „Kopciuszek w wersji sportowej”. Występy były przygotowywane przez Panią Oliwię Sobieską oraz Magdalenę Wodniak-Foksińską. Zdjęcia ze spektakli można obejrzeć w galeriach imprez.
- Od 2010 roku wspiera nasze działania poprzez wolontariat. Uczennice i uczniowie z gimnazjum pod opieką Pani Agnieszki Dutki poświęcają swój wolny czas i pomagają naszym wychowawcom i terapeutom przy realizacji sobotnich zajęć, warsztatów oraz imprez, organizowanych na terenie Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego. Chętnie też pomagają im w czasie wyjść na spacery po okolicy. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszymi wolontariuszami z Gimnazjum Jana Pawła II w zakładce wolontariat .
Ponadto Stowarzyszenie „RAZEM” chętnie korzysta z możliwości organizacji zajęć na Orliku należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie.
5. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej
Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej współpracuje z nami od 2012 roku. Uczennice i uczniowie z tej szkoły pod opieką Pani Kingi Baścik, jako wolontariusze pomagają przy obsłudze większych imprez (głównie Majówek) od strony gastronomicznej. Zdjęcia z naszej współpracy z wolontariuszami z ZSGiH można obejrzeć w zakładce wolontariat.
6. Aktorka Anna Guzik-Tylka
Wśród naszych przyjaciół szczególne miejsce zajmuje aktorka i reżyserka Anna Guzik-Tylka. Chętnie wspiera nasze stowarzyszenie. Z jej inicjatywy w grudniu 2012 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zorganizowany został koncert charytatywny „TRZEBA MARZYĆ” , z którego dochód został przeznaczony na wyposażenie pracowni kulinarnej budowanego Domu dla osób niepełnosprawnych w Bestwinie. Pierwsza część koncertu należała tylko do Anny Guzik i tutaj można było usłyszeć utwory z jej monodramu Singielka, jak i z repertuaru m.in. Edith Piaf, Marii Koterbskiej, Maryli Rodowicz. W drugiej części do Pani Anny dołączyli przyjaciele a także zespół Dzień Dobry i Vocal Sound. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem i obejrzenia galerii zdjęć z koncertu Trzeba marzyć na portalu Beskidzka24.
Pani Ania zrobiła nam również miłą niespodziankę zapraszając 27 lipca 2013 roku grupę członków naszego stowarzyszenia na program prezentowany przez Cyrk Zalewski w Żywcu (galeria) oraz w marcu 2014 roku przyjeżdżając do naszego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego wraz z mężem Wojciechem Tylka i poświęcając swój czas naszym podopiecznym.
7. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „ADA” oraz Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”
Stowarzyszenie podpisało w 2005 roku porozumienie wyrażające wole współpracy i partnerskiego działania na rzecz osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „ADA” z Bielska-Białej oraz Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym „Teatr Grodzki”.
Porozumienia zostały zawarte z głębokiego przekonania że pomoc osobom, które nie mogą działać na rzecz swojego dobra oraz, że pomoc ich rodzicom są naczelnymi celami wszelkich działań prowadzonych przez nasze stowarzyszenia i zostały zawarte w celu wzmocnienia siły i efektywnego wykorzystania chęci pomagania osobom niepełnosprawnym z naszego regionu i ich rodzinom.
8. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Oddziału Okręgowego w Bielsku-Białej
Związek m.in. promuje Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.
9. Fundacja „Nasza Szkoła” z Siedlec
Fundacja jest producentem bezpłatnego Programu Asystent PIT – narzędzia dla indywidualnych podatników do rozliczenia rocznego podatku dochodowego. Corocznie w programie skupia kilkanaście OPP, w tym nasze Stowarzyszenie „RAZEM” solidarnie pozyskujących jeden procent poprzez program umieszczony m.in. na swojej stronie oraz stronie Autora programów Fundacji jak i Przesiębiorstwa Informatycznego IPS, czy przez inne formy rozpowszechniania programu (np. poprzez zamieszczanie programów na CD dołączanych do czasopism), w tym działania Organizacji włączonych do programu.
10. Przedsiębiorstwo Informatyczne IPS
Tworzony profesjonalny program PITy IPS, który wspiera OPP, w tym naszą.