↑ Powrót do Archiwum

Poznając Warszawę poznaję ojczyznę i jej dziedzictwo (Kultura Dostępna)

Projekt „Poznając Warszawę poznaję ojczyznę i jej dziedzictwo” był programem współfinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) w ramach Programu Kultura Dostępna – edycja 2016, realizowanym przez Stowarzyszenie w okresie od 20.04 – 30.09.2016r. w partnerstwie z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Bestwiny.
Plakat projektu

Cel projektu:

Ułatwienie dostępu do kultury różnym grupom społecznym (osobom z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzicom seniorom, zdrowej młodzieży gimnazjalnej), wzmocnienie poczucia ich tożsamości kulturowej i narodowej oraz integracja społeczna.

Główni adresaci projektu:

Zadanie skierowane było do 49-osobowej grypy obejmującej: dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców (głównie seniorów) zrzeszonych w Stowarzyszeniu „RAZEM” oraz zdrową młodzież gimnazjalną – zamieszkałą na terenie Gminy Bielsko-Biała oraz Powiatu Bielskiego.

Działania:

Organizacja 4-dniowej wycieczki do Warszawy w trakcie, której uczestnicy zwiedzili i obejrzeli najważniejsze miejsca służące popularyzacji zasobów dziedzictwa o znaczeniu narodowym, o wysokiej wartości edukacyjnej i artystycznej jak m.in.: Pałac Kultury, Stare Miasto, Teatr Wielki, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich. Szczegółowy program został ustalony wspólnie z uczestnikami.

Logotypy


SPRAWOZDANIE:

Wycieczka została zorganizowana w dniach od 10 do 13 września 2016r. W trakcie 4 dni uczestnicy zwiedzili i obejrzeli najważniejsze miejsca służące popularyzacji zasobów dziedzictwa o znaczeniu narodowym, o wysokiej wartości historycznej, edukacyjnej i artystycznej jak m.in.:

  • Pałac Kultury – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej).
  • Stare Miasto – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku.
  • Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczny grób upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w czasie wojny.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego, utworzone aby oddać hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.
  • Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukoweJ; Zwiedzający mogą poznawać w  nim prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
  • Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” – mieszczące się w nowoczesnym gmachu na Muranowie, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce.
  • Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta III Wazy – dawną rezydencję królów Polski i siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  • Wilanów – Pałac Króla Jana III i Park – Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki, a cały zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem jest uznany za pomnik historii.
  • Muzeum Łazienki Królewskie – czyli letnią rezydencję króla Stanisława Augusta, którą tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody; Łazienki gromadzą perły europejskiej architektury – uczestnicy w Łazienkach zwiedzili m.in. Pałac na wyspie, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Ogrody.

Uczestnicy zwiedzili również Stadion Narodowy, na którym poza wejściem na trybuny przeszli się „ścieżką piłkarza”  i na własnej skórze przekonali się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyli jak wygląda Strefa Zawodnicza, poznaj zakamarki piłkarskiej szatni, usiedli na ławkach rezerwowych oraz weszli na płytę boiska.

Ważnym punktem wycieczki było również zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego (najpiękniejszego i najstarszego cmentarza Warszawy, uznanego za pomnik historii), na którym pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej niepełnosprawni uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty.

Ponadto uczestnicy zwiedzili/obejrzeli pieszo lub objazdowo m.in. Bazylikę Św. Krzyża, Świątynię Opatrzności Bożej z Panteonem Wielkich Polaków, Pomnik Powstańców Warszawy (pomnik znajdujący się na warszawskim pl. Powstańców Warszawy, gdzie w czasie powstania znajdował się właz do kanału, którym uciekano przed Niemcami), Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Pomnik Małego Powstańca,  Pomnik Syrenki, Belweder , Sejm i Senat, wyjątkową Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie z ogólnodostępnym na dachu ogrodem barwnym oraz Teatr Narodowy.

Przez cały czas uczestnikom towarzyszyli przewodnicy po Warszawie, którzy nawet w autokarze opowiadali ciekawe historie i fakty z historii oraz życia nie tylko Warszawy ale i kraju ojczystego.

Atrakcją było zwiedzanie Multimedialnego Parku Fontann w Warszawie, do którego uczestnicy wybrali się wieczorna porą na jeden z prezentowanych codziennie pokazów oraz wystawy „Titanic the Exhibition” eksponującej ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł, a także wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz.

Wyjazd uważamy za niezwykle udany. Przez pełne 4 dni spędzone w Warszawie dopisała nam pogoda. Wszystkie punktu programu udało się nam zrealizować, a uczestnicy dobrze wykorzystali szanse na integrację i poznanie swoich korzeni oraz wrócili bogatsi o wiedzę z zakresu kultury i historii swojej ojczyzny,

GALERIA

4-dniowa wycieczka do Warszawy