↑ Powrót do Archiwum

Razem w poszukiwaniu „skarbów”

Projekt pt. Razem w poszukiwaniu „skarbów” był programem współfinansowanym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, realizowanym przez Stowarzyszenie w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r.

Cele projektu: Głównym celem projektu był wzrost aktywności społecznej 42 seniorów (w tym 32 wychowujących niepełnosprawne dziecko i 10 korzystających ze wsparcia Dziennego Domu Senior+) oraz rozwój aktywnej integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej między 75 uczestnikami zadania w okresie 9 m-cy.

Adresaci projektu:

 • opiekunowie/rodzice osób niepełnosprawnych w wieku 60+ (w projekcie mogą uczestniczyć wspólnie ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi/podopiecznymi)
 • seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Wilamowicach
 • młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie w wieku 14-17 lat

Działania:

Realizacja projektu składała się z głównych zadań obejmujących działania pozwalające osiągnąć zamierzone rezultaty i cele projektu tj.:

 • Cykl spotkań „Aktywnie, artystycznie, rozwojowo” (warsztaty artystyczne, stolarskie, kulinarne, zajęcia sportowe, kursy rękodzieła, prelekcje, warsztaty kompetencji miękkich, szkolenia z wolontariatu i animacji czasu wolnego, dogoterapia, panele dyskusyjno-edukacyjne).
 • Obóz integracyjno-usprawniający w Beskidach.
 • Wyjścia kulturalne „Kultura żyje w nas” (do kina i teatru).
 • Wycieczka integracyjno-edukacyjna „Ziemia Augustowska, Warmia i Mazury”.
 • Imprezy kulturalno-integracyjne (Majówka).

logotypy


Krótkie sprawozdanie z realizacji projektu:

Działania obejmowały organizację:

 • Cyklu spotkań „Aktywnie, artystycznie, rozwojowo”,na  które składały się warsztaty artystyczne, stolarskie, kulinarno-cukiernicze, zajęcia sportowe, kursy rękodzieła, prelekcje, warsztaty kompetencji miękkich, szkolenia z wolontariatu i animacji czasu wolnego, dogoterapia, panele dyskusyjno-edukacyjne. Spotkania zostały zorganizowane w dniach: 13.06.2020, 27.06.2020, 11.07.2020, 18.07.2020, 08.08.2020, 29.08.2020, 05.09.2020, 26.09.2020, 10.10.2020, 17.10.2020 i skierowane były do 60 uczestników projektu.
 • Wyjazdu do Jaworzynki na obóz integracyjno-usprawniający na 5 dni 24-28 sierpnia 2020 roku dla grupy 50 osób.
 • Wyjść kulturalnych „Kultura żyje w nas” w grupach, które  obejmowały: wyjście do kina w dwóch grupach (jedna grupa poszła w dniu 27.09.2020 roku na film „ Mulan”, a druga w dniu 30.10.2020 roku na film „Pinokio”), wyjścia do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (dwa wyjścia w dwóch grupach: w ramach pierwszego wyjścia jedna grupa poszła w dniu 27.06.2020 roku na spektakl „Mayday”, a druga w dniu 11.10.2020 roku na spektakl „Pensjonat Pana Bielańskiego”; w ramach drugiego wyjścia jedna grupa poszła w dniu 25.10.2020 roku na spektakl „Pensjonat Pana Bielańskiego”, a druga w dniu 31.10.2020 roku na spektakl „Singielka II, czyli Matka Polka”).
 • Wycieczki integracyjno-edukacyjnej „Ziemia Augustowska, Warmia i Mazury” na 4 dni w terminie 18-21.09.2020 roku dla grupy 40 osób. Program wyjazdu obejmował: I dzień: Pelplin (spacer po mieście, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół gotycki, jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce). II dzień: Elbląg (rejs statkiem po Kanale Elbląskim – przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajdują się m.in.: system 5 pochylni, uważany za jeden z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie oraz rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno), Frombork (zwiedzanie miasta; Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja z grobem Mikołaja Kopernika i monumentalnymi organami, Dawny Pałac Biskupi z Muzeum Mikołaja Kopernika zbiory archeologiczne, kolekcja sztuki, starodruki oraz specjalna wystawa poświęcona Kopernikowi, Wieża Wodna z tarasem widokowym). III dzień : Stoczek Klasztorny (Warmiński) – Sanktuarium kościół filialny św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz klasztor pobernardyński, Sanktuarium Maryjne, Święta Lipka – Sanktuarium kościół Nawiedzenia NMP kk. Jezuitów, Sanktuarium Maryjne z obrazem Matki Bożej, Gierłoż koło Kętrzyna (Wilczy Szaniec – miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami, największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera). IV dzień: Augustów (rejs statkiem po Kanale Augustowskim „Szlakiem Papieskim” do Studzienicznej – tak zwany Szlak Papieski powstał po wizycie Jana Pawła II, w czerwcu 1999 roku, który prowadzi trasą odbytą przez Ojca Świętego).
 • Cykl imprez kulturalno-integracyjnych (Majówki w dniu 16.08.2020 roku).
Obóz integracyjno-usprawniający w Jaworzynce
Wycieczka Ziemia Augustowska, Warmia i Mazury
Cykl spotkań
Impreza kulturalno-integracyjna