paź 09 2015

Wycieczka do Bytomia – drugi wyjazd z programu „Kultura dla wszystkich”

6 października  zrealizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Bytomia. Głównym punktem wycieczki był udział w spektaklu  w Operze Śląskiej pt. „Królewna Śnieżka”. Był to balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.zaprezentowany w 3 aktach.

Po obejrzeniu sztuki wszyscy uczestnicy udali się do Muzeum Górnośląskiego (oddziału głównego), gdzie zwiedzili wystawy stałe i wzięli udział w lekcjach muzealnych. Panie przewodniczki na miejscu bardzo ciekawie zaprezentowały:

• wystawę „Przyroda Górnego Śląska”, której zwiedzanie pozwala wejść do magicznego świata przyrody, na co dzień niedostępnego i niemożliwego do podejrzenia w tak urozmaiconej formie, wycinki rzeczywistości prezentowane w dioramach dały uczestnikom sposobność poznania z bliska zwierząt w ich naturalnym środowisku
  • wystawę „Z życia ludu śląskiego XIX -XX w.” obrazującą zjawiska kulturowe wsi śląskiej poprzez pryzmat zbiorów muzealnych złożonych z blisko 750 eksponatów i kilkudziesięciu t fotografii
  • galerię Malarstwa Polskiego, w której wyeksponowany jest reprezentatywny zbiór malarstwa polskiego Muzeum Górnośląskiego od początku XIX w. do połowy XX w.

Po zwiedzeniu Muzeum był czas na zarezerwowany wcześniej obiad w restauracji „Pod Czaplą” oraz spacer z przewodnikiem po Starym Rynku Bytomia.

Wyjazd dla 30 osób (dzieci i młodzieży uczącej się z Gminy Bestwina – zdrowej i niepełnosprawnej) oraz 6 opiekunów został współfinansowane przez Fundację PZU, jako jedno z działań projektu „Kultura dla wszystkich”, realizowanego w ramach programu „PZU z kulturą” – edycja 2015.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia:

IMG_5691-PA065665.jpg

Wycieczka do Bytomia