wrz 26 2016

Wieloletni działacze stowarzyszenia nominowani do Konkursu LIDERZY 25-LECIA

Wieloletni działacze naszego stowarzyszenia w osobie Pani Marii Sysak-Łyp (Prezes) oraz Pana Tadeusza Sowińskiego (Członek Zarządu) zostali wytypowani przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) w kategorii „dostępność” do Konkursu „LIDERZY 25-LECIA”, organizowanego z okazji Jubileuszu 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych (PFRON). Konkurs miał charakter ogólnopolskiego plebiscytu, a jego celem  było uhonorowanie osób, organizacji lub instytucji, które swoimi pomysłami, działaniem, aktywnością wyznaczały nowe kierunki w rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Został zorganizowany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W zgłoszeniu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie o naszych wspaniałych i niezastąpionych działaczach napisało:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Maria Sysak-Łyp i Tadeusz Sowiński są od wielu lat zaangażowani w poprawę życia osób z niepełnosprawnościami. W 1994 roku byli współzałożycielami Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM” w Bielsku-Białej – Pani Maria została jego prezesem i funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego, a Pan Tadeusz jest aktywnym członkiem zarządu. W trosce o przyszłość podopiecznych Stowarzyszenia w latach 2000-2002 z ich inicjatywy powstał w Bestwinie Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin z powiatu bielskiego i powiatów ościennych. Ciągłe poszukiwanie nowych form wspierania osób niepełnosprawnych i troska o ich przyszłość zaowocowała podjęciem decyzji o budowie Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego. Do budowy tej potrafili przekonać tysiące osób fizycznych i dziesiątki firm z całego kraju. Ukończenie jego budowy w 2013 roku rozpoczęło szereg działań aktywizujących i rehabilitujących osoby niepełnosprawne. W 2015 roku przyjęto pierwszych mieszkańców do Ośrodka działającego, jako DPS. Osoby w nim zamieszkałe mogą uzyskać pomoc i wsparcie by radość i uśmiech nie schodziły z ich twarzy nawet wtedy, gdy zabraknie im dotychczasowych opiekunów.

Pani Maria jest odznaczona Honorową Odznaką „Zasłużonych dla Województwa Ślaskiego”, posiada tytuł „Perły Podbeskidzia”. Pan Tadeusz za swoją  prospołeczną postawę i działania został odznaczony brązowym i złotym Krzyżem Zasługi. Oboje za miłość, pomoc i zaangażowanie w poprawę życia osobom niepełnosprawnym i budowę dla nich Domu w Bestwinie otrzymali order „Serce Dziecka”. Są to ludzie aktywni, zaangażowani całym sercem w troskę o innych. W działaniu na rzecz osób niepełnosprawnych nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.”

Tutaj można przeczytać rekomendacje od: