↑ Powrót do Archiwum

Odkrywamy-poznajemy-tworzymy (NCK)

Projekt pt. Program „Odkrywamy-poznajemy-tworzymy” był realizowany przez Stowarzyszenie w okresie od 29.06 – 12.09.2015r. współfinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-interwencje 2015.

 

Cele projektu: 
P0090
Program służył wzrostowi uczestnictwa w kulturze osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców/opiekunów, a także wzmocnieniu poczucia ich tożsamości kulturowej.

 

Główni adresaci projektu:

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzice/opiekunowie zrzeszeni w naszym Stowarzyszeniu oraz Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „ADA”.

 

Działania:

4-dniowy wyjazd do Trójwsi w dniach od 20 do 23 sierpnia włącznie, w trakcie którego były zorganizowane dla uczestników warsztaty artystyczne (muzyczno-teatralne, rękodzieła i taneczne), warsztaty i plenery edukacyjne, w tym spotkania z lokalnymi artystami, twórcami, kursy sztuki ludowej (koronkarstwo i rzeźbiarstwo w drewnie) oraz koncert zespołu regionalnego.

 


SPRAWOZDANIE:

4 dniowy wyjazd do Trójwsi został zorganizowanym w ramach projektu pt.: Program „Odkrywamy-poznajemy-tworzymy” łącznie dla 50 osób w dniach od 20 do 23 sierpnia 2015r.

Uczestnicy i wyjechali do miejsca docelowego tj. do Jaworzynki w czwartek w godzinach rannych. Na miejscu w ramach programu mieli zapewnionych wiele atrakcji.

Zorganizowane zostały:

  1. Warsztaty artystyczne w grupie rękodzielniczej (12godz.), muzyczno-teatralnej (12godz.) i tanecznej (12godz.) – tematem przewodnim warsztatów były ludowe skecze, przyśpiewki i tańce, miejscowe legendy i podania, motywy regionalne – a więc wszystko co obrazuje i wyraża kulturę i tradycje naszego regionu;, owoce pracy warsztatów zostały przedstawione w czasie pożegnalnego wieczoru w formie wystawy prac rękodzieła i przedstawień teatralno-taneczno-muzycznych.
  2. Kursy sztuki ludowej: rzeźbiarstwa (9 godz.) i koronkarstwa (9godz.) prowadzone przez profesjonalistów, czyli samych twórców sztuki ludowej, w czasie których powstała: wielkogabarytowa rzeźba przekazana do Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego stowarzyszenia w Bestwinie, kilka mniejszych rzeźb oraz serwetki zdobione tradycyjnymi wzorami koniakowskimi
  3. Spotkania z lokalnymi artystami/twórcami:

a) w czasie spotkań przy kawie i ciastku oraz w czasie plenerów:

  • z koronczarkami: Ireną Krzyżak (wyspecjalizowaną w robieniu lalek z koronki) i Haliną Kukuczką, które poza tym, że opowiedziały wszystkim o swojej pasji i przygotowały wystawę pokazową swoich prac to wtajemniczyły również uczestników w  podstawowe tajniki koronkarstwa oraz opowiedziały o charakterystycznych wzorach i motywach słynnych koronek koniakowskich
  • muzykami i popularyzatorami lokalnych tradycji: Zbigniewem i Janem Wałachem z zespołu regionalnego „Wałasi”, którzy opowiedzieli historię regionu, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki pasterskiej, przeplatając opowieści grą na wielu instrumentach pasterskich i nie tylko oraz grą tradycyjnych melodii beskidzkich, po całości ich prezentacji każdy z uczestników mógł spróbować gry na niektórych instrumentach
  • z Józefem Brodą – multiinstrumentalistą, popularyzatorem muzyki tradycyjnej z Beskidów, folklorystą, budowniczym instrumentów ludowych, który opowiedział wszystkim o swojej pasji, przybliżył im swój bogaty życiorys i instrumenty, na których gra oraz zorganizował pokaz połączony ze swoim występem i warsztatami gry na  instrumentach pasterskich

b) w czasie biesiady przy ognisku z zespołem regionalnym ze Szczyrku „Ondraszki” (w tym z Damianem i Adamem Laszczakiem, Januszem i  Małgorzatą Więzik), który ubogacił wieczór swoim występem oraz zorganizował wiele zabaw (zespół powstał z potrzeby serca w roku 1990, ma za sobą wiele koncertów i występów w kraju i za granicą, w ich repertuarze artystycznym znajdują się tradycyjne utwory muzyczne regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Podhala, Rejonu Karpat)

c) w czasie pokazów i plenerów organizowanych dla wszystkich uczestników:

  • z Januszem Wędzichą – rzeźbiarzem zajmującym się rzeźbą w drzewie od 30 lat, w swoich pracach nie raz nawiązującym do tradycji i kultury regionu, który przedstawił swoje prace oraz wyposażenie współczesnej pracowni rzeźbiarskiej, a także zaprezentował na żywo jak wygląda praca rzeźbienia w drzewie włączając w pracę nad rzeźbą wielkogabarytową samych uczestników,
  • z Grażyną Heratyk – koronczarką, która zaprezentowała również wszystkim podstawowe narzędzia swojej pracy, przedstawiła niewielką część prac swojego autorstwa oraz przygotowała krótki pokaz koronczarstwa na żywo

Do domów uczestnicy wrócili w niedzielę w godzinach popołudniowych zaliczając jeszcze wizytę w Istebnej celem obejrzenia największej koronki świata.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu:

IMG_4256.jpg

Wyjazd do Trójwsi

 15,105 total views,  5 views today