«

»

cze 19 2018

Artystycznie i bardzo sportowo – relacja z imprezy sportowo-rekreacyjnej

W dniu 16 czerwca 2018 roku Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM” na terenie swojego Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego w Bestwinie zorganizowało VIII edycję imprezy rekreacyjno-sportowej pt. „Osoby niepełnosprawne w akcji”, która połączona była z VII edycją „Integracyjnego pikniku sportowego”.

Dzień promował aktywność fizyczną i zdrowy styl życia wśród osób zdrowych i niepełnosprawnych, w tym dzieci, młodzieży i osób starszych. Służył integracji różnych grup społecznych i rodzin poprzez wspólną zabawę i współuczestnictwo w rozgrywkach oraz rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością, w tym wzrostowi ich samooceny, pewności siebie i wiary we własne możliwości. Był to dzień dla wszystkich uczestników pełen atrakcji – było artystycznie, tanecznie, a przede wszystkim bardzo sportowo.

Impreza rozpoczęła się krótkim wstępem i zabraniem głosu przez przybyłych gości, po którym przyszedł czas na występ artystyczny – jak się okazało bardzo bogaty i urozmaicony.

W trakcie części artystycznej Natalia – uczennica Szkoły Podstawowej im. Św. Kantego w Bestwinie zaprezentowała taniec współczesny, a grupa młodzieży z tej samej szkoły pod opieką Pani Agnieszki przedstawiła spektakl promujący aktywność fizyczną pt. ” Czas wolny – komputer czy sport?”, przygotowany w ramach podsumowania szkolnego projektu edukacyjnego ” Razem – możemy więcej. Po występach młodzieży zdrowej przyszedł czas na występ taneczny grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy najpierw sami zatańczyli układ choreograficzny do piosenki „Waka Waka” Shakiry, a następnie zaprosili do wspólnego tańca zebranych gości i uczestników imprezy.

Kiedy wszyscy uczestnicy nacieszyli swoje uszy i oczy oraz uwrażliwili artystycznie swoje dusze otrzymali szansę na wykazanie się w rozgrywkach sportowych. Każdy z zawodników po odebraniu kart startowych wyruszył na zawody sportowe, które przygotowane było w formie stacjonarnych zadań o różnym stopniu trudności. Trzeba było wykazać się sprytem, szybkością, równowagą i koordynacją np. w skokach przez drabinki piłkarskie, rzutami woreczkami do celu, zwinnościowym torze przeszkód,  przejściem w tunelu, rzutami do kosza, przejściem po sznurku i strzałem w bramkę. Najtrudniejszym zadaniem okazało się przejście wzdłuż sznurka, który prowadził do miejsc, w których trzeba było wykonać ćwiczenia, a cała trudność polegała na tym, że trzeba było pokonać to z zawiązanymi oczami. Pod koniec zawodów uczestnicy szukali 45 srebrnych kul, które schowane były na terenie Ośrodka. W każdej kuli znajdował się numer, do którego przypisana była specjalna nagroda niespodzianka. Po wykonaniu wszystkich zadań, oddaniu kart startowych, komisja sędziowska podliczała punkty i wyłoniła najlepszych zawodników.

Zakończenie imprezy podobnie, jak część artystyczna odbyło się na sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka, gdzie rozdane zostały wszystkim uczestnikom medale i pamiątkowe dyplomy –  każdy spisał się bowiem na 100%, podszedł do zadań bardzo ambitnie i wykonywał sumiennie wszystkie ćwiczenia. Niepełnosprawni uczestnicy dodatkowo otrzymali nagrody, a odkrywcy i zdobywcy srebrnych kul nagrody niespodzianki.

W tym dniu nie zabrakło wśród uczestników ważnych dla stowarzyszenia gości i przyjaciół – Wójta Gminy Bestwina – Pana Artura Beniowskiego oraz Naczelniczki Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej – Pani Krystyny Cyran. Stowarzyszenie miało również po raz pierwszy okazję gościć w swoich skromnych progach Dyrektora Śląskiego Oddziału PFRON – Pana Jana Wrońskiego. Bez wątpienia była to ważna wizyta. Przedstawiciele Zarządu mieli okazję oprowadzić Pana Jana Wrońskiego po całym Ośrodku, opowiedzieć szerzej o prowadzonej działalności i osobiście podziękować za realizowane programy PFRON, z których Stowarzyszenie ma okazję korzystać.

Cieszymy się, że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z roku na rok przybywa uczestników oraz z tego, że tak aktywnie w zawody włączyli się również rodzice osób niepełnosprawnych.

W imprezie pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie oraz z Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej., którzy obsługiwali wszystkie stanowiska oraz pomagali tym mniej sprawnym uczestnikom m.in. na wózkach w wykonywaniu zadań – dziękujemy za Wasze otwarte serca, zaangażowanie i poświęcony czas. DZIĘKUJEMY że jesteście z nami!

 

NASZA GALERIA Z IMPREZY:

Impreza sportowa (2018)

Impreza „Osoby niepełnosprawne w akcji” została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze strony Starostwa Powiatowego, natomiast „Integracyjny piknik sportowy”, dzięki dofinansowaniu ze strony Gminy Bestwina.

Leave a Reply